Агентът на Радио София Деян Янков от “Тротоара” не само засне едни млади герои в свое видео към една от мисиите, но и доведе в студиото Наталия Борисова от Софийската математическа гимназия, Ангел Лозанов от 121-во училище “Георги Измирлиев”, Константин Черганов от 91-ва немска гимназия.
И тримата са представители на ученически съвети в своите учебни заведения, а темата за самоуправлението на учениците възниква от самосебе си.
Когато хората са млади, нуждата да правят нещо заедно, да се борят за правата си и да искат нови неща, се появява по естествен начин. Когато станат големи (възрастни) първоначалните им желания и амбиции са удавени от битовизми, коментира Деян Янков.
Очевидно, за да сме активни граждани, трябва да сме свикнали със самостоятелните решения от малки.
Младите хора в студиото на Радио София разказаха, че мотивацията да участват в органите на самоуправление в училище е свързана с желанието за доброволчество, за инициативност, споделяне на мнения, за организиране на привлекателни културни събития, за активности, които да са от полза за всички.
Хубавото е, че има и училищни ръководства (като в СМГ), които са отворени към идеи и предложения, вслушват се в глада на младежите.
Учениците в 91. НЕГ обаче невинаги получават търсените отговори от педагогическия състав.
Всъщност ученическото самоуправление има няколко нива: паралелка, клас, училище, градско и национално ниво.
На национално ниво действа Съвет на децата – консултативен орган към председателя на ДАЗД (Държавна агенция за закрила на децата).
Оказва се, че много често от страна на училищното ръководство не се иска повече от това – директорът да разреши учениците да реализират идеите си, допълни Деян Янков.
Източник:Младежи в атака – БНР