fbpx

„Може и в България“. Пространствата, които разгръщат потенциала на младите / Euronews

В този страхотен материал за младежките пространства, Кристиян Юлзари от Euronews представя няколко вдъхновяващи места, в които младежите могат да се развиват, творят и вдъхновяват. НЧ “Тротоара 2020” е едно от местата, включени в статията! 

На няколкостотин километра на север, в София, друга група младежи решават да основат читалище. В условия на глобална пандемия и безброй пъти чули фразата „няма как да стане“, те го правят, тъй като са убедени, че младите заслужават да имат място, където да бъдат себе си.

Кръщават го Народно читалище „Тротоара 2020“, защото всички се срещат на улицата. Създават и свое младежко пространство на име „TRAP“.

Всичко започва през 2017 година, когато Деян Янков, музикален ентусиаст, наема полуразрушена сграда в центъра на София с пробит таван и счупени прозорци. Ремонтира я с помощта на дарения и доброволци. Към днешна дата над 5 хиляди души са преминали през пространството и читалището.

„Ние подаваме ръка на младежите да преследват мечтите си. Имаме много примери за хора, които са били на дъното на обществото, без цел и посока, и които чрез „TRAP“ успяха да намерят смисъл в живота си“, разказва Марк Левчев, който започва да посещава пространството още докато е в училище.

Самият той споделя, че преди се е занимавал с лоши неща и се е движил с неподходящи хора. Ставайки част от общността на „TRAP“, той се променя към по-добро. „Започнах да завързвам нови познания, знанията ме се разшириха и натрупах много опит в организирането на събития.“

В читалището младежите от цяла София създават музика, продуцират и записват подкасти, организират фестивали. Средата става причина и за създаването на инициативи като „Ученици за промяна“, която обединява ученици, учители и родители с искания за по-ефективна образователна система.

„TRAP създава среда младите да се чувстват свободни. Нашата цел е да ги провокираме да бъдат активни, да участват в каузи или да доброволстват“, обяснява Деян Янков. Той уточнява, че всички идеи за събития и дейности идват директно от младежите и те са движещата сила в осъществяването им.

Една от тези идеи е „TRAP Fest 2021“ – фестивал, в който се включват над 200 млади артисти от цялата страна. В рамките на няколко дни през лятото на 2021 г. „TRAP Fest” предлага на посетителите си десетки събития – концерти, работилница по танци, гейминг, графити, стендъп комедия и други. Всичко е организирано с помощта на над 50 ученици, които се включват напълно доброволно. Сред тях е Марк, който споделя, че преживяването е му е дало безценен организационен опит.

Цялата статия вижте ТУК

Запишете се, за да получавате новини и събития от Тротоара

ads
asdasd
© 2024 Фондация Тротоара. Всички права запазени.

ИСКАМ ДА ПОДКРЕПЯ!

youtube